Site yükleniyor, lütfen bekleyin..

 
https://www.arbendesign.com/wp-content/uploads/2020/04/arbendesign_merkezpatent1.png
KİMDİR?

Merkez Patent

Fikri ve Sınai Mülkiyet Haklarını kapsayan, yurtiçi ve yurtdışı marka, patent, endüstriyel tasarım tescili konularında aralıksız olarak 13 yıllık deneyim ile hizmet vermektedir.
Güçlü kadrosu, son teknolojiyi kullanan alt yapısı ile, güven ve dürüstlük ilkelerini benimseyen, müvekkillerinin maliyetlerini minimize etmeyi amaçlayarak, onlar ile ayrılmaz bir partner olmayı hedefleyen ve bu fikri 13 yıldır hiç kaybetmeden müvekkillerine hizmet veren bir kuruluşuz.

Kalite Politikamız

 • Merkez Patent hizmet kültürünün temeli; şeffaf, müvekkillerinin maliyetlerini minimize etmeyi amaçlayan, müşteri memnuniyeti odaklı, sürekli ve kaliteli bir hizmet sunabilmektir.
 • Takım ruhunun her daim yüksek tutulması ve bu doğrultuda şirket hedeflerinin sürekli şekilde başarı göstermesi,
 • Kurumsal hizmet sunabilmek için gerekli tüm eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesi
 • Müvekkillerimizin işlem süreçlerinde, verimliliğimizin en kaliteli şekilde gerçekleştirilebilmesi için alt yapımızın gelişen teknoloji doğrultusunda yenilenmesi.

Yurtdışı tescil müracaatlarımızda, gelişmiş network özelliğine sahip olabilmek için, gerekli kurum ve kuruluşlara üyelik ve iletişim kapasitemizin sürekli genişletilmesi

Misyonumuz: Müvekkillerimize şeffaf ve maliyetlerini her daim minimize etmeyi amaçlayan hizmetlerimizi sunmak ve bu doğrultuda müşterilerimiz ile ayrılmaz bir partner olmak.

Vizyonumuz: Hizmet felsefemizin sonucunda, her daim müvekkillerimize en kaliteli hizmeti sunan Marka ve Patent Vekili firması olabilmek.

bt_bb_section_top_section_coverage_image
https://www.arbendesign.com/wp-content/uploads/2019/04/img-blog-31-1280x1280.jpg

HizmetlerimizMerkez Patent

 • Marka Tescili
 • Marka Takip
 • Patent ve Faydalı Model
 • Endüstriyel Tasarım Tescili

Kurum ve kuruluşların, rakiplerinden kendilerini ayırt etmeye yarayan ve sahip oldukları en değerli varlıkları olan markalar, 3. Kişi ya da kurumlara karşı ancak tescil ile korunabilmektedir.

Marka sahipleri, faaliyet alanları ne olursa olsun, faaliyetlerine başlamadan önce markalarının başka bir kurum ya da kuruluş tarafından kullanılıp kullanılmadığını bilmesi ve faaliyete başlamadan önce kendilerini rakiplerinden ayıracak olan markalarını tescil ettirmesi ve faaliyetine bu şekilde başlaması gerekmektedir.

Tescilsiz markanın kullanımı mümkündür. Fakat emek ve maliyet bakımından tescilsiz marka kullanan kurum ve kuruluşların geçen her süreç aleyhlerine işlemektedir.

 • Tescilsiz olan marka, her an başka bir kişi ya da kurum tarafından tescil ettirilebilir.
 • Tescilsiz olarak kullanılan marka, başka bir kurum ya da kuruluşun tescilli markası olabilir.

Bu gibi durumlar söz konusu olduğu takdirde, tescilsiz markanın kullanımı her daim kullanıcısına zarar olarak dönmektedir.

Bu çerçevede, markaların tescil ettirilmesi gerekmektedir.
Markalar, tescil edildikten sonra, sahiplerine 10 yıllık koruma sağlamaktadır. Tescilli markaların her 10 yılda bir yenilenmesi ve koruma sürelerinin 10 yıl daha uzatılması gerekmektedir. Resmi süreçleri içerisinde yenilenen markaların korumaları her daim sürmektedir. Tescil edilen bir markanın 10 yıl boyunca her hangi bir vergisi yada harcı bulunmamaktadır.

Markaların tescilli olması taklit edilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Günümüzde firma ve şahısların en değerli varlığı olan markaların, faaliyet göstermiş oldukları sektörde orijinal kalabilmesi bir hayli zorlaşmıştır.

Türk Patent Enstitüsü nezdinde, her ay 10.000 ila 13.000 adet marka tescil müracaatı gerçekleşmektedir. Bu çerçevede, tescilli markaların benzerlerine müracaat olasılığı artmakta, ya da sektörde kötü niyetli faaliyet göstermekte olan kişi ya da kurumların, bilinirlik elde etmiş olan tescilli markalara benzemeye çalışması, geçmişten bu yana karşılaşılan bir durumdur.

Bu nedenle, tescilli marka sahiplerinin faaliyet gösterdikleri sektörde orijinal kalabilmeleri ancak Marka Takip Hizmeti ile mümkün olabilmektedir.

Buluş, sanayide uygulanabilir, herhangi bir sorunun çözümü olarak tanımlanabilir.

Patent ise, sanayiyi uygulanabilir bir buluşu gerçekleştiren sahibinin buluşa konu olan ürünü belirli ulusal ya da uluslar arası patent kurumlarının belirlediği süre dahilinde seri üretimin gerçekleştirme, tasarruf etme, kullandırtma, hakkının tekeline almasıdır.

Kimyasal bileşenler, makineler, uygulanabilir üretim teknikleri, araçlar, aygıtlar patent korumasının kapsamındadır.

Rakipler karşısında en güçlü savunma sistemi Patent sahibi olmaktır.

Bir buluşun patent ile tescillene bilmesi için, Dünyada yeni olması, Sanayiye uygulanabilmesi ve Tekniğin bilinen durumunu aşmış olması gereklidir.

Patent başvurusu, ana buluş fikri ile bağlı birden çok buluşu içerebilir. Buluşun bütünlüğü istemlerin incelenmesi sonucu sağlanabilir.

Patent için gerekli belgeler;

Buluş konusunu açıklayan tarifname,

Koruma istenen buluşun unsur ya da unsurlarını kapsayan istem / istemler,

Tarifnamede istem ve istemlere yapılan atıfların teknik çizimleri,

Neden hiçbir otomobil tasarımı birbirinin aynısı değil?
Neden her cep telefonu, tasarım olarak birbirinden farklı?
Evet, ürünleri birbirinden yalnızca marka değil, tasarımları da ayır etmeye yaramaktadır.
Gelişen teknoloji ile birçok sektörde üretim kolaylaşmıştır. Bu durum tüketici tercihlerini kalitenin yanı sıra tasarımlarıyla farklılık yaratan ürünlere yöneltmiştir.
Farklı tasarımlarla üretimini gerçekleştiren firmalar, endüstriyel tasarım tescillerini alarak rakiplerinin önüne geçmeyi ve satış oranlarını arttırmayı başarmışlardır.

Endüstriyel tasarım üreten firmalar, tasarımlarını yurtiçi ve yurtdışında 5 yılda bir yenilemek koşulu ile 25 yıl boyunca koruyabilmektedirler.

Endüstriyel Tasarım Tescili için aranan nitelikler

 • Yenilik; aynısı ya da aynısı sayılabilecek tasarımın müracaat tarihinden önce dünyanın hiçbir yerinde kamuya sunulmamış olması gerekmektedir.
 • Ayırt Edici Nitelik; aynı nitelikteki diğer ürünler ile arasında, belirgin bir farkın bulunması gerekmektedir.
 • Ürün ya da Ürünün Parçası; koruma talep edilen tasarımın bir ürüne ya da ürün üzerinde yer alan bir parçasına uygulanması gerekmektedir.
 • Tasarımın tescile konu olabilmesi için, insan duyuları ile algılanabilir bir görünüme sahip olması gerekir.
Merkez Patent

Bir Kaç
Referanslarımız

Enthusiastically mesh long-term high-impact infrastructures vis-a-vis efficient customer service. Professionally fashion wireless leadership rather than prospective experiences.
Arben Designİletişim
Aşağıdaki iletişim bilgilerimizden Arben Design Reklam Ajansına ulaşabilirsiniz.
LokasyonumuzBizi ziyaret edin!
https://www.arbendesign.com/wp-content/uploads/2020/04/img-footer-map1.png
Arben DesignSosyal Medya Linkleri
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.
AVANTAGEHeadquarters
Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via empowerment.
OUR LOCATIONSWhere to find us
https://www.arbendesign.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
GET IN TOUCHAvantage Social links
Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail.

Copyright by Arben Design. Tüm Hakları Saklıdır.

Copyright by Arben Design. Tüm Hakları Saklıdır.